به کجا؟

گروه آیلند

به کجا؟

به کجا؟

کلید موفقیت این است که همیشه به درستی برنامه ریزی کنید و از دلایل خود برای ترک کشور اطمینان حاصل کنید. مسیر مهاجرت پر از چالش های پیچیده است. هرچقدر مشکلات را قبل از مهاجرت بهتر بشناسید، امکان موفقیت شما نیز در آینده بالاتر خواهد بود. اگر قصد مهاجرت دارید، قبل از اقدام می­بایست تعدادی سوال از خودتان بپرسید.

کجا قصد زندگی دارم؟

مخارج زندگی در اروپا، امریکا و کانادا نسبت به ایران بیشتر می­باشد مگر اینکه شما دوستان و اقوامی در کشور مقصد داشته باشید، در غیر اینصورت ممکن است زندگی در یک شهر گران قیمت برایتان دشوار باشد. ترتیبات اقامتی شما می تواند میزان موفقیت مهاجرت شما را مشخص کند. در آخر، اگر قصد شما پیدا کردن خانه ای در مراتع سبز و مقرون به صرفه باشد، در اینصورت می توانید پول نیز ذخیره کنید.

آیا کشوری که می­روم مهاجرپذیر است؟

این اصلی ترین سوال است که باید از خودتان بپرسید قبل از اینکه به کشوری مهاجرت کنید. فروم ها و وبسایت های رسمی را برای گرفتن پاسخ مشاهده کنید.

آیا این کشور تفاوت های فرهنگی را می­پذیرد؟

آیا جامعه و محیط، شما را بعنوان شخصی که زبان، فرهنگ و دین متفاوتی دارد، قبول می­کند؟ بهتر است پیش از آنکه مهاجرت کنید متوجه این موضوع شوید تا بعدا دچار شوک فرهنگی نشوید. متأسفانه، نژادپرستی در همه جا وجود دارد. برخی از شهرها چند فرهنگی هستند از جمله شهر نیویورک، تورنتو، سیدنی، سانفرانسیسکو و لس آنجلس. با این حال، برخی از شهرها هنوز در پذیرش فرهنگ های جدید مشکل دارند و یافتن فرصت های کاری برای مهاجران در این مکان ها دشوار است.

آیا در کشور جدید از طرف دولت حمایت می­شوم؟

پشتیبانی دولت از راه های مختلفی صورت می گیرد. در کانادا، مراکزی وجود دارد که به شما کمک می کند تا در کانادا مستقر شوید بعنوان مثال در مواردی مانند پیدا کردن کار، آموزش مهارت، زبان انگلیسی و همچنین حمایت مالی خانواده به شما کمک خواهند کرد. پشتیبانی های دیگر شامل تأمین امکانات مراقبت از کودکان است؛ به عنوان مثال، کانادا و امریکا سرویس اتوبوس برای مدارس کودکان استفاده می کند.

بیمه سلامت کشور مقصد به چه شکل است؟

سیستم پزشکی و بهداشتی می تواند بسیار گیج کننده باشد. اساسا ۲ نوع سیستم وجود دارد. سیستم مراقبت بهداشتی رایگان تحت حمایت دولت مانند کانادا و استرالیا که البته این گزینه معایبی همچون مالیات بالاتر، مدت انتظار طولانی­تر و گاهی اوقات فقدان پزشکان و امکانات دارد. سیستم دیگر سیستم پرداخت مخارج توسط بیمار است که به مراقبت های بهداشتی خصوصی نیاز دارد. این به معنی بیمارستان های بهتر و پزشکان بیشتری است؛ ولی بیمار حق بیمه بیشتر و مالیات کمتری پرداخت می­کند.

آیا این کشور موقعیت های کاری و درآمد خوبی ارائه می­دهد؟

این مهم ترین جنبه مهاجرت است و در واقع شما می توانید این سوال را در بالای فهرست خود قرار دهید، زیرا اکثر مهاجران کشور خود را برای این جنبه مهاجرت ترک می­کنند.

آیا کشوری که می­روم جای امنی برای زندگی است؟

طبیعی است که هر انسانی می­خواهد در محیطی با نرخ جرایم پایین، بدون تهدیدات محیط زیستی و امنیتی و در محیطی آرام زندگی کند.

آیا حق انتخاب شهر مورد نظرم را در کشور مقصد دارم؟

این مورد به معنای انتخاب جایی است که می توانید زندگی کنید. اگر یک شهر خاص را دوست ندارید، می توانید به یک شهر دیگر بروید؟ بسیاری از کشورها در انتخاب شهرها محدودیت می­گذارند.

در کدام منطقه زندگی خواهم کرد؟

شرایط آب و هوایی شهرها و مناطق هر کشور(بخصوص کانادا بدلیل وسعت زیاد این کشور)متفاوت است. توجه کنید که این موضوع برای باقی عمر شما تاثیرگذار خواهد بود بنابراین زمانی را برای انتخاب محله در نظر بگیرید.

آیا وسایلم را با خودم می­برم؟

اساسا اگر قصد آوردن وسایل بزرگ (مانند مبلمان) را داشته باشید، باید تدارکات بسیاری ببینید. نیاز دارید از شرکت های حمل و نقل پرس و جو کنید و به دقت بررسی کنید تا بدانید چه مواردی در هزینه های آن شرکت گنجانده شده است. ممکن است یک یا دو ماه را بدون بسیاری از وسایلی که به آنها احتیاج دارید، زندگی کنید. از خودتان بپرسید که چه وسایلی را لازم دارید و در این مورد کاملا منطقی فکر کنید.